Łatwy zwrot towaru
KUP LUB ODBIERZ W NASZYM SKLEPIE
Zdrowy olej z migdałów ziemnych - zamiennik oliwy z oliwek
Olej z chufas ma kolor jasnobursztynowy, a zapach i smak jest bardzo delikatny i przyjemny. Pierwsze zapisane użycie oleju z chufa sięga Starożytnego Egiptu, gdzie używany był jako dodatek kulinarny i środek regenerujący skórę.
Olej z chufas jest zdecydowanie bogatszy w kwasy tłuszczowe nienasycone (83,8%) niż w kwasy tłuszczowe nasycone. Główną rolę odgrywa kwas oleinowy, ale wymienić należy także palmitynowy, linolowy, stearynowy, mirystynowy i palmitooleinowy. Olej z chufas może być ciekawą alternatywą dla oliwy z oliwek zarówno pod względem użytkowym, jak i pod kątem właściwości fizykochemicznych.
Podobnie, jak w przypadku bulw cibory jadalnej, istnieją naukowe dowody, że po raz pierwszy olej z chufas był stosowany już w starożytnym Egipcie.
Pozyskiwanie oleju: Olej uzyskuje się w tłoczeniu na zimno, poprzez wytłaczanie oczyszczonych bulw w sposób przypominający tradycyjne wytwarzanie oliwy z oliwek.
Zdrowy olej z chufa - analiza składu
Zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, jednonienasyconych, wielonienasyconych:
- Olej z chufas: 11% palmitynowy, 77% oleinowy (OMEGA-9), 8,5% linolowy (OMEGA-6)
- Oliwa z oliwek: 14% palmitynowy, 72% oleinowy, 9% linolowy
- Olej słonecznikowy: 9% palmitynowy, 72% oleinowy, 63% linolowy
Wpływ oleju z chufa na Twoje zdrowie:
Olej z chufa posiada właściwości przeciwutleniające, w związku z zawartością witamin E oraz C, a także głównie tłuszczów jednonienasyconych, co sprawia, że jest produktem zalecanym w diecie pacjentów zagrożonych chorobami układu krążenia.
Olej posiada łagodny i przyjemny smak oraz woń z nutą zapachu ziemi i bulw chufa. Uważany jest za olej spożywczy, gdyż przypomina oliwę z oliwek, którą przewyższa pod względem jakości. Jest doskonałym dodatkiem do sałatek, mięs oraz dań rybnych, a także służy do przyrządzania sosu alioli oraz wszelkich innych sosów oraz przypraw.
Podsumowując:
- Tłoczony na zimno
- Wysoka koncentracja kwasu oleinowego
- Niska kwasowość, co przekłada się na wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne
- Charakteryzuje się lekko orzechowym aromacie i złotym kolorze.
- Idealny do sałatek, mięsa i ryb, sosów i marynat
- Należy do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych jak oliwa z oliwek i olej z orzechów laskowych, z orzechów macadamia, olej z awokado i z pestek moreli
- Wyższy punkt dymienia niż oliwa z oliwek, przez co nadaje się do smażenia.
- Prawie dziesięciokrotnie wyższa zawartość fitosteroli niż oliwie z oliwek, który może obniżać poziom cholesterolu poprzez zakłócanie jego wychwytu na poziomie jelitowym.
- Posiada zdolności antyoksydacyjne przez dużą zawartość witaminy E i C, co sprawia, że oliwa z chufas jest polecana osobom z zaburzeniami układu krążenia i zmianami miażdżycowymi.
- Spożywanie nie powoduje akumulacji lipidów w organach wewnętrznych, które mogłyby prowokować problemy ze zdrowiem.
- Ważne jest, aby olej z chufas robiony był z bulw pochodzących z Hiszpanii ze względu na długi i staranny proces suszenia, który wpływa na wzrost stężenia istotnych kwasów tłuszczowych, przez co jest intensywniejszy w smaku i zdrowszy
Olej ekologiczny z Chufa - pochodzenie
Poradnik
Kulki mocy

Frytki z batatów

Ciasto czekoladowe z chufas

Pesto z fioletowej bazylii

Naleśniki ze szpinakiem

Placuszki z chufas i karmelizowaną gruszką

Gofry na słono z hummusem

Rozgrzewająca zielona zupa

Owsianka na słono

Co to jest superfood

„Superfood”, „Powerfood”, „Top 10 najzdrowszych produktów” – na pewno widziałeś już dziesiątki takich tytułów. Dla wszystkich osób, które dbają o zdrowie, opis superżywności wydaje się czarujący. Superfoods są przedstawiane jako produkty o niesamowitych właściwościach – mają wspomagać walkę z nadwagą i chorobami cywilizacyjnymi. Inni twierdzą, że to tylko tani chwyt marketingowy. Jak jest naprawdę? Przeczytaj artykuł, dowiedz się, co to jest superfood i czy warto włączyć je do swojej diety.
Co to jest protokół autoimmonologiczny

Cierpisz na chorobę związaną z układem odpornościowym? Zauważyłaś, że rodzaj spożywanych pokarmów ma wpływ na Twoje samopoczucie lub zaostrzenie objawów choroby? Przeczytaj, co to jest protokół autoimmunologiczny i co powinnaś jeść, aby poprawić kondycję swojego organizmu.
Na czym polega dieta bezglutenowa

Masz dolegliwości po spożyciu produktów zbożowych? Najnowsze badania wskazują, że nawet 13% światowej populacji może być nadwrażliwa na gluten. Jak objawia się nietolerancja glutenu i jak sobie z nią poradzić? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są efekty diety bezglutenowej.
Co to jest dieta paleo

Zastanawiasz się, jak uniknąć chorób cywilizacyjnych? Chcesz mieć pewność, że wysoko przetworzona żywność nie zatruwa Twojego organizmu? Rozwiązaniem może być dieta paleo – czyli powrót do menu naszych przodków. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak prehistoryczny jadłospis może pomóc nowoczesnemu człowiekowi.
Co to jest zdrowa żywność

Wpływ diety na funkcjonowanie organizmu to żadna tajemnica. Jeśli chcesz cieszyć się pełnią zdrowia – musisz zadbać o swój jadłospis. Na pewno odwiedziłaś już dziesiątki sklepów ze zdrową żywnością. Jednak czy wiesz, co to znaczy, że żywność jest „zdrowa”? Zastanawiasz się, czy faktycznie istnieje różnica pomiędzy produktami komercyjnymi, a organicznymi lub ekologicznymi? Przeczytaj artykuł, poznaj definicję zdrowej żywności i odkryj swoją inspirację do pożywnej i smacznej diety.