Jak się okazuje, bulwy cibory jadalnej były podstawowym pożywieniem Paranthropus boisei, wczesnego gatunku człowieka żyjącego w Afryce Wschodniej od 2,3 do 1,2 miliona lat temu.

Prawdopodobnie stanowiły 80% jego diety, co nie może dziwić, bo do dzisiaj mówi się o nich jako o pożywieniu surwiwalowym, bogatym we wszystkie makroskładniki, a także minerały i witaminy. Wysoka zawartość węglowodanów i zdrowych tłuszczy wspomagała pracę mózgu naszego praprzodka, a także dodawała mu wiele siły i energii.

Spożywanie Orzechów Tygrysich pomoże Ci uregulować pracę układu odpornościowego, poprawi kondycję Twojej skóry i spowolni procesy starzenia.

Migdały ziemne RAW - analiza składu

Migdały są bogate w antyutleniacze, bioflawonoidy, dobre kwasy tłuszczowe, fitosterole, skrobię, a także aminokwasy.

Zawierają:

 • około 30% błonnika,
 • do 20-25% tłuszczu*,
 • około 30% węglowodanów – głównie skrobia oporna,
 • 7-8% białka,
 • aminokwasy, przede wszystkim argininę,
 • minerały : fosfor, wapń, potas, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan,
 • witaminy: E, C, H (biotyna) i P (bioflawonid rutyna),
 • orzechy tygrysie nawet po wysuszeniu zawierają mniej kalorii niż pozostałe orzechy – 100 g świeżych chufa dostarcza ok. 270 kcal, a suszonych – ok. 430 kcal.

*Tłuszcze:

Te 20%-25% tłuszczu stanowią głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, a profil lipidowy przypomina swoim składem oliwę z oliwek.

Rozkład kwasów tłuszczowych przedstawia się następująco:

 • 8% kwasy tłuszczowe nasycone.
 • 73% jednonienasycone,
 • 9% wielonienasycone.

Cennymi składnikami orzechów tygrysich są fitosterole, których wysokie stężenie podnosi ich walory zdrowotne, głównie w kwestii układu krążenia. Głównymi fitosterolami występującymi w tej roślinie są:

 • beta-sitosterol (ok. 50%)
 • stigmasterol (ok. 20%)
 • kampesterol (ok.15%)

 

Fitosterole wraz z witaminą E i C (obie znajdziemy w chufa!) hamują agregację płytek krwi, co również ma związek z obniżeniem stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Dodatkowo fitosterole wykazują działanie antyoksydacyjne, co z kolei ma ogromny związek z prewencją nowotworową.

A zwłaszcza wszystkie Panie zapewne ucieszy fakt, że fitosterole pomagają w syntezie kolagenu, ograniczając jednocześnie rozpad elastyny – co mówiąc w skrócie działa anti-aging! Do tego poprawiają strukturę skóry, pomagają w odpowiednim jej nawodnieniu i nawilżeniu, a także działają na nią silnie odżywczo i przeciwzapalnie <3

Skrobia:

 1. Migdały ziemne zawierają duże ilości skrobi opornej – składnika błonnika nierozpuszczalnego, który nie jest trawiony w jelicie cienkim, dociera on do jelita grubego i działa w jelicie zdrowego człowieka jak prebiotyk, sprzyjając rozwojowi korzystnej flory bakteryjnej jelit. To jest bardzo na plus!
 2. Jednak u osób ze zdiagnozowanym SIBO może to stanowić poważny problem, ponieważ skrobia oporna, jak i inne formy błonnika, sprzyja wzmożeniu dolegliwości jelitowych. Są też osoby, które po prostu źle reagują na niektóre węglowodany, w tym skrobię. Czytałam ostatnio kilka artykułów przeczących doniesieniom o SIBO vs skrobia, są mianowicie badania, pokazujące, że jednak może sprzyjać kolonizacji dobrych bakterii, wcale nie stanowiąc pożywki dla tych niekorzystnych… Moim zdaniem będzie to zależało od rodzaju patogennej flory, więc należy jak zawsze podejść do tego indywidualnie.
 3. No i oczywiście kwestia IBS. Jako zakwalifikowana wiele lat temu do szuflady pod nazwą ‘Zespół Jelita Drażliwego’, mogę się stanowczo wypowiedzieć, że po wieloletniej walce, badaniach, setkach przeczytanych metaanaliz i książek dotyczących tej dolegliwości, wiem, iż każdy ma swój prywatny, indywidualny IBS. Tak więc również w przypadku produktu jak migdały ziemne zalecana jest ostrożność. W przypadku IBS każdy produkt należy wprowadzać powoli do diety, obserwując reakcje organizmu. Czasami istotna jest kwestia ilości, czasami konkretnych składowych produktu. Jednak chufa poleca się w wielu schorzeniach układu pokarmowego, a napój popularny w Hiszpanii, “horchata de chufa”, stanowi remedium na biegunki, z kolei spore ilości błonnika mogą sprzyjać eliminowaniu zaparć.
 4. Z drugiej strony osoby będące na przymusowej diecie lekkostrawnej (w przypadku właśnie IBS, a także chorób wątroby czy stanów zapalnych jelit) mogą odczuwać lekki dyskomfort po tak sporej dawce błonnika. Jednak i tutaj ważna jest ilość! A dla każdego będzie ona indywidualna. Nawet dieta lekkostrawna nie może być pozbawiona błonnika. Oczywiście czym innym jest błonnik rozpuszczalny jak np. pektyny, a czym innym nierozpuszczalny, który jest obecny w chufa, jednak każdy reaguje inaczej na różne frakcje błonnika, tutaj wiadomym jest aby obserwować swój organizm. Do tego wielu schorzeniom układu pokarmowego towarzyszy dysbioza, a naturalny prebiotyk zawsze będzie korzystniejszy dla naszego organizmu niż ten sztucznie pakowany do kapsułek z probiotykiem.
 5. Skrobia oporna ze względu na niski indeks glikemiczny polecana jest cukrzykom. Do tego migdały ziemne pomagają obniżać poziom glukozy we krwi, co wykazano w badaniu na myszach z cukrzycą. Dodatkowo biotyna i tokoferol przyczyniają się do ochrony komórek organizmu w walce z wolnymi rodnikami, a rutyna wzmacnia naczynia krwionośne i tkanki, co jest niezwykle istotne w przypadku cukrzycy. Natomiast MUFA (jednonienasycone kwasy tłuszczowe) poprawiają tolerancję glukozy.

Orzechy Tygrysie RAW - pochodzenie

Obraz przedstawiający certyfikat jakości, jaki posiadają orzechy tygrysie RAW.