Domowa horchata

Horchata, czyli napój na upalne dni!
Wraz z nadejściem lata chętniej sięgamy po napoje chłodzące. Horchata jest jendym z najbardziej hiszpańskich tradycyjnych, orzeźwiających i smacznych napojów śródziemnomorskiej gastronomii.
Co to jest horchata?
Horchata jest przyjemnym napojem, którego spożywanie zwykle sprowadzamy do czystego hedonizmu, ale możemy się spodziewać, że ukrywa ona w swoim składzie więcej właściwości, niż byśmy oczekiwali.
Z czego robi się horchatę?
Wytwarza się z migdałów ziemnych z mielonych migdałów ziemnych, do których dodaje się wody i zgodnie z hiszpańską tradycją... cukru (w naszym przepisie spokojnie możemy go pominąć). W zależności od gustu, możemy też doać cynamonu i cytryny, dla podkreślenia hiszpańskiego letniego klimatu. Wartość odżywcza horchata bez dodatku cukru powinna mieć ok. 175 kalorii na szklankę tego pysznego napoju i jest odpowiednia dla diabetyków. Dodatkowym walorem horchaty jest bogactwo w minerały: fosfor, wapń, magnez i żelazo, dzięki czemu jest dobra dla naszych kości. Witaminy C i E zawarte w horchacie, zaangażowane są w ochronę naszej skóry przed wolnymi rodnikami promieniowania słonecznego. Horchata dostarcza lipazy i amylazy, enzymy trawienne, pomoże nam uzyskać i wchłonąć składniki odżywcze z pożywienia. To dobry deser na ciężkie posiłki. Ma mało sodu, więc jest odpowiednia dla osób z nadciśnieniem. Tradycyjna receptura nie zawiera laktozy, kazeiny ani glutenu, dlatego jest zwolniona z tej grupy alergenów, na którą wrażliwa jest duża część populacji.
Jak zrobić horchatę?
Nie ma nic prostszego i smaczniejszego niż horchata zrobiona w domu. Na jej smak wpływa przede wszystkim jakość bulw chufas. Hiszpańskie chufas są produkowane zgodnie z wymogami Denominación de Origen i charakteryzują się bardzo dokładnym i długotrwałym procesem suszenia, co wpływa bezpośrednio na kolor, zapach, a przede wszystkim na smak horchaty. Stężenie istotnych kwasów tłuszczowych nienasyconych jest wyższe, przez co smak jest również bardziej wyrazisty.
Składniki niezbędne do zrobienia horchaty:
- 500g migdały ziemne - chufas RAW
- 2 litry bardzo zimnej wody mineralnej
- Opcjonalnie do smaku: syrop klonowy, cynamon, owoce
- Chufas moczymy w wodzie, około. 8 – 12 godz. w celu ich nawodnienia i usunięcia wszelkich nieczystości.
- Zalecamy zmienić dwa razy wodę.
- Odcedzone i oczyszczone bulwy chufas zalewamy 1 litrem bardzo zimnej wody mineralnej.
- Bulwy i wodę dokładnie miksujemy.
- Następnie przy użyciu ściereczki odcedzamy pulpę od powstałego mleka roślinnego.
- Ten biały napój to właśnie horchata. Tradycyjnie w Hiszpanii napój ten jest dość słodki. Można dodać łyżkę miodu, syropu klonowego lub brązowego cukru. My natomiast polecamy wersję 100% naturalną.
- Opcjonalnie do horchaty możemy dodać laskę cynamonu i kilka kropel cytryny.
- Horchata najlepiej smakuje schłodzona.
Prawda, że łatwe i smaczne?
Zobaczcie, jak się to robi w Hiszpanii, w horchaterii SUBIES, która pozwoliła nam się odwiedzić i podejrzeć proces produkcji horchaty: